Minerii din Târgu Jiu, chemați din nou în stradă pentru grupurile de muncă
Federatia Nationala a Muncii, condusa de Constantin Cretan, planifică proteste în Piata Prefecturii din Târgu-Jiu, pentru a solicita recuperarea grupelor de muncă. Conform asingorj.ro, motivul protestului este legea recent adoptată, care împiedică minerii și energeticienii să se pensioneze la 52 de ani începând cu 1 septembrie 2024.