Bărbat agresat în Drăguțești, transportat la spital pentru îngrijiri medicale
Un bărbat din comuna Drăguțești, sat Cîrbești, a ajuns la spital după ce a fost agresat în urma unui conflict spontan. Incidentul a avut loc duminică dimineața, iar polițiștii au intervenit în urma unui apel la 112, deschizând un dosar penal în acest caz, conform raportărilor.
👉 Detalii despre incidentul violent
La data de 1 iunie 2026, în jurul orei 07:40, polițiști din cadrul Poliției Municipiului Târgu Jiu au fost sesizați de un bărbat de 75 de ani din Cîrbești, care a declarat că a fost agresat fizic în fața locuinței sale. Acesta a fost lovit cu pumnii în zona capului și a pieptului de către un alt bărbat, de 22 de ani, din aceeași localitate.
Persoana vătămată a fost transportată de urgență cu ambulanța la Secția U.P.U. Gorj pentru acordarea de îngrijiri medicale. La spital, bărbatului i-au fost explicate prevederile Legii 26/2024, însă acesta a refuzat să completeze formularul de evaluare a riscului, primind, în schimb, o cerere pentru a se adresa instanței.
👉 Reacția autorităților
Poliția a deschis un dosar penal pentru lovire sau alte violențe, continuând investigațiile pentru a determina circumstanțele exacte ale incidentului. Autoritățile locale îndeamnă cetățenii să colaboreze cu forțele de ordine pentru prevenirea violenței în comunitate.
Acțiunile autorităților vin în contextul creșterii numărului de incidente violente în ultimele luni, subliniind importanța siguranței publice în comunitățile din zonă.