Emoție și bucurie în noaptea de Înviere la Biserica de la Paralela 45
Emoție și bucurie în noaptea de Înviere la Biserica de la Paralela 45
În noaptea de Înviere, Biserica de la Paralela 45 a fost martora unui moment emoționant. Un băiețel de 10 ani, pe nume Ianis Dobrescu, elev în clasa a III-a la Școala Generală "Pompiliu Marcea" din Târgu Jiu, a interpretat la vioară cunoscutul cântec "Hristos a înviat". Mama lui, vizibil emoționată, a declarat: "A fost dorința lui cea mai mare, să cânte de Paști la biserică".
Potrivit sursei asingorj.ro, acest gest impresionant a fost posibil datorită doamnei Dumitra Groza, fosta învățătoare a lui Ianis, care cântă la strana bisericii. Ea a discutat cu preotul paroh pentru a-i oferi micuțului oportunitatea de a cânta în cadrul slujbei.
Ianis, care a început să studieze vioara la vârsta de 8 ani, este elevul profesorului Marius Florea și își desfășoară orele la Muzeul Județean "Alexandru Ștefulescu". Face parte din Grupul "Cobilita", iar familia sa îl susține cu dragoste în pasiunea sa, plătind costurile pentru instrument "pe semestre".
Deși nu a participat încă la concursuri, mama lui afirmă că, datorită evoluției sale frumoase, intenționează să participe la competiții din anul viitor. Băiatul este singurul din familie care a ales calea artistică, mama sa menționând: "Nimeni nu a avut astfel de pasiuni înainte".
Planurile de viitor ale lui Ianis sunt ambițioase. El vrea să urmeze Liceul și Facultatea de Teologie, dar a subliniat că nu va renunța niciodată la vioară.