O maşină de lux de 1.100.000 lei, confiscată de poliţia de frontieră din Iaşi
O maşină de lux de 1.100.000 lei, confiscată de poliţia de frontieră din Iaşi
Poliţiştii de frontieră din Iaşi au confiscat o maşină de lux în valoare de 1.100.000 de lei, căutată de autoritățile din Italia. Acest incident a avut loc pe 12 aprilie, în timpul unei misiuni specifice a echipelor de securitate.
Potrivit Mediafax, poliţiştii au identificat autoturismul de fabricaţie din 2014, înmatriculat în Italia, pe raza municipiului Iaşi. Existau suspiciuni că acesta ar fi fost furat, iar verificările ulterioare au confirmat că maşina figură ca bun căutat pentru confiscare.
Alerta a fost introdusă de autoritățile italiene la începutul lunii aprilie, motiv pentru care oamenii legii din România au acționat rapid. Acest caz subliniază colaborarea eficientă între autoritățile din cele două ţări în lupta împotriva infracţiunilor transfrontaliere.