Președintele Klaus Iohannis își pune semnătura pe numirea noilor magistrați
Președintele Klaus Iohannis își pune semnătura pe numirea noilor magistrați
Pe 9 februarie 2024, președintele Klaus Iohannis a semnat decretele pentru numirea judecătorilor și procurorilor care au reușit în concursul de admitere în magistratură. Această competiție a fost organizată de Consiliul Superior al Magistraturii, cu sprijinul Institutului Național al Magistraturii, având loc între 9 februarie și 9 iulie 2024.
În urma acestui proces, un număr de 74 de judecători și 34 de procurori au fost numiți oficial în funcție. Aceste numiri vin după o selecție riguroasă și sunt menite să întărească sistemul judiciar din România.