România investește în reindustrializare prin proiecte minerale
România face progrese semnificative în reindustrializare prin investiții majore în sectorul minier, concentrându-se pe valorificarea resurselor strategice esențiale pentru economia viitoare. Conform asingorj.ro, trei proiecte de amploare în domeniul extracției și prelucrării grafitului, magneziului și cuprului-aurului, în valoare de 615 milioane de euro, au primit aviz pozitiv la nivel european și urmează să primească finanțare începând cu luna iunie.