Industria auto din Europa riscă amenzi de 15 miliarde de euro pentru emisiile de carbon
Industria auto europeană se află într-o situație dificilă, confruntându-se cu posibile sancțiuni în valoare de 15 miliarde de euro din cauza emisiilor de carbon ale mașinilor vândute pe continent. Luca de Meo, directorul general al Renault, a subliniat recent că această problemă este amplificată de vânzările scăzute de vehicule electrice.