CFR Călători reamintește elevilor despre gratuitatea transportului feroviar
CFR Călători reamintește elevilor despre gratuitatea transportului feroviar
CFR Călători a anunțat că elevii din învățământul preuniversitar acreditat sau autorizat beneficiază de gratuitate la transportul feroviar intern, valabil pentru toate categoriile de trenuri (Regio, InterRegio și Intercity), la clasa a 2-a, pe tot parcursul anului calendaristic. Această facilitate este disponibilă pe baza carnetului sau legitimației de elev vizat pentru anul școlar în curs, precum și a adeverinței școlare valabile.
Pentru elevii care aleg să călătorească la clasa superioară sau în vagoanele de dormit și cușetă, se vor percepe diferențele tarifare și tariful de rezervare. De asemenea, CFR Călători va continua să emită bilete de călătorie și abonamente lunare de călătorie pentru elevi, facilitând astfel accesibilitatea transportului feroviar.