Constantin Dita, noul presedinte al Federatiei Romane de Atletism
Constantin Dita, noul presedinte al Federatiei Romane de Atletism
Fosta campioană olimpică la maraton, Constantin Dita, a fost aleasă, vineri, în funcția de președinte al Federației Române de Atletism. Alegerile au avut loc în cadrul unei Adunări Generale, desfășurată la Universitatea de Științe Agronomice și Medicină Veterinară din București, conform asingorj.ro.
În cadrul ceremoniei, Dita a împărtășit emoțiile sale cu privire la noul ei rol. „Dragii mei, mă simt mai entuziasmată decât după noaptea care a urmat cursei mele de maraton de la Beijing. Pentru că acum e cu totul altfel”, a spus ea.
Noua președintă a subliniat importanța colaborării și unității în sport. „Cursa abia acum începe și nu va fi una ușoară. E o cursă pe care, de această dată, nu o voi mai lua pe cont propriu, e o cursă pe care o voi parcurge alături de voi, o cursă în care nu vom lăsa pe nimeni în urmă”, a declarat Dita.
Dita a reamintit că scopul său principal este să contribuie la performanțele viitoare ale sportivilor români. „La finele acestei curse, toți vom atinge, cu toate piepturile noastre, panglica de la finis. Finisul trebuie să fie un alt start, luat cu și mai mare entuziasm, căci în fiecare ciclu olimpic care urmează trebuie să ne dorim mai mult”, a adăugat aceasta.
Cu o carieră de succes în sport, Constantin Dita se angajează acum să conducă și să inspire noi generații de atleți români pe drumul către succes.