Înapoi la știri

Alexandru Rogobete anunță plata medicilor după performanță începând din 2026

23 Dec 2025
4 minute min
Elena Dumitrescu

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a explicat, duminică, într-un interviu la B1TV, că salariile medicilor nu vor fi reduse, însă în urma reformei din sănătate din 2026 aceștia vor primi salarii ajustate pe baza performanței. Potrivit oficialului, această modificare vizează creșterea echității în sistem și stimularea celor care muncesc efectiv în unitățile publice.

👉 Reforma salarizării va diferenția plata în funcție de activitate

Alexandru Rogobete a subliniat că plata pe performanță va spori veniturile medicilor implicați activ în munca de spital, aducând o justă recompensă față de colegii care frecventează doar unitățile publice pentru a pleca ulterior în sectorul privat. „Plata pe performanță va crește veniturile celor care muncesc în sistemul public și va aduce și o echitate față de cei care, cu părere de rău că sunt colegii noștri, dar asta e realitatea, vin la spitalul public doar ca să aibă de unde pleca către spitalul privat”, a spus ministrul.

El a atras atenția asupra unor dezechilibre din sistem, menționând că există „unități sanitare unde avem mai mulți șefi de secție decât pacienți”. Aceasta generează o creștere nejustificată a plafonului salarial în respectivul buget, în condițiile în care serviciile medicale oferite pacienților sunt reduse.

👉 Schimbări și în structura plății gărzilor în spitale

Ministrul a reflectat asupra situației plății gărzilor, afirmând că această formă de recompensă este încă remunerată la nivelul anului 2016. Mai mult, există dificultăți în acoperirea gărzilor, iar mulți medici aleg să facă o singură gardă, din cauza inechităților salariale.

În prima parte a anului 2026 va fi introdusă o reformă care va stabili trei categorii distincte de gărzi: garda la domiciliu, garda de monitorizare și garda de urgență. Acestea vor fi plătite diferit, ținând cont de tipul spitalului și de posibilitățile financiare ale instituției, a mai spus Rogobete.

Alexandru Rogobete a explicat că discuția este orientată spre adaptarea venitului suplimentar – sporuri, gărzi și alte bonusuri – în funcție de indicatorii de performanță ai medicilor, nu a salariului de bază. El a întărit: „Nu vor scădea salariile, însă medicii vor fi plătiți și în funcție de performanță.”

Ministrul a ilustrat situația cu exemplul chirurgilor, evidențiind inechitatea financiară pentru muncă: „Nu mi se pare normal ca un chirurg care operează 20 de cazuri pe săptămână să fie plătit la finalul anului ca un chirurg care operează trei cazuri pe an, pentru că avem astfel de situații.”

Alte postari din Ultima oră
Ultima oră

Agresiune șocantă în Jupânești: trei bărbați reținuți după atacul asupra unei tinere

Cazul îngrijorător din comuna Jupânești a căpătat o nouă dimensiune după ce polițiștii gorjeni au reținut trei bărbați implicați într-un atac violent asupra unei tinere de 18 ani. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, în urma strângerii de probe în legătură cu infracțiuni de lovire, violare de domiciliu și distrugere.

Ultima oră

Un elev din Gherla judecat pentru tâlhărie și port de cuțit în școală

Un caz grav a generat îngrijorare în comunitatea din Gherla, ajungând în atenția instanței. Un elev de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” a fost trimis în judecată, fiind acuzat de procurori că a venit repetat la școală cu un cuțit și că ar fi terorizat un coleg pentru a-i lua bani, informează asingorj.ro.

Ultima oră

Tragedie în folclorul gorjenesc: a murit maestrul Adrian Luca

Lumea folclorului tradițional din Gorj este în doliu după decesul maestrului Adrian Luca, un cunoscut violonist și fost dirijor al Ansamblului Profesionist „Maria Lătărețu”. Artistul a trecut la cele veșnice la 68 de ani, lăsând în urmă o moștenire culturală valoroasă și numeroase generații de muzicieni instruiți de el.

Ultima oră

Arestat un tânăr de 23 de ani, acuzat de viol într-o comună din România

Un tânăr din comuna Bolotești, în vârstă de 23 de ani, a fost arestat preventiv sub acuzația de viol, fiind acuzat că a agresat sexual o femeie de 82 de ani din aceeași localitate. Informațiile au fost furnizate de polițiști, care au detaliat circumstanțele incidentului.

Acasa Recente Radio Județe