Doi urși observați în Porumbacu de Sus
Sâmbătă seară, doi urși au fost observați în localitatea Porumbacu de Sus, în apropierea Castelului de lut. Informația a fost confirmată de purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) Sibiu, Andreea Ștefan.
Potrivit declarațiilor oficiale, prezenta urșilor a fost semnalată pe numărul de urgență 112. „La fața locului, un echipaj SMURD a fost trimis pentru a lua măsurile necesare conform competențelor ISU Sibiu”, a adăugat Andreea Ștefan.
Autoritățile recomandă populației să fi atentă la aceste apariții și să evite orice interacțiune cu animalele sălbatice.