Doliu în lumea manelelor: Paul Fantezie a murit
Doliu în lumea manelelor: Paul Fantezie a murit
Este o mare pierdere pentru comunitatea maneliștilor din România. Paul Fantezie, un renumit lăutar, a decedat miercuri dimineața, la doar câteva ore după ce a fost externat din spital. Potrivit informațiilor, artistul a fost internat recent din cauza unui infarct și s-a confruntat cu probleme grave de sănătate.
Lăutarul avea diabet și, de ceva timp, trebuia să facă dializă. Starea sa s-a agravat, iar complicatiile de sănătate au dus la un stop cardiac. Deși a fost externat marți seara, el nu a supraviețuit și a decedat în jurul orei 9.00, conform site-ului asinorj.ro.
Paul Fantezie era apreciat nu doar pentru talentul său la acordion, ci și pentru colaborările cu mulți maneliști de renume din România. Printre cei care au transmis mesaje de compasiune pentru dispariția sa se numără Tzanca Uraganu și Robert Lele.
Din nefericire, boala cu care s-a confruntat l-a răpus pe acest artist, care a lăsat o amprentă puternică în muzica populară.