Elevii folosesc inteligența artificială pentru a-și justifica absențele
Elevii folosesc inteligența artificială pentru a-și justifica absențele
Din ce în ce mai mulți elevi apelează la inteligența artificială pentru a obține acte care să le justifice absențele de la scoala. Conform asingorj.ro, aceștia utilizează aplicații care generează rețete medicale și adeverințe cu parafa necesară pentru a se absența de la ore.
În ultimele luni, cazurile de fraude de acest tip au crescut, iar Poliția Română a atras atenția asupra gravității acestei probleme. Directorii de școli și profesorii sunt deja conștienți de acest fenomen, motiv pentru care au implementat măsuri stricte. "În momentul în care un elev vine cu o scutire, trece mai întâi pe la cabinetul medical, după care este vizată, iar după ce este vizată de medicul școlii ajunge la profesorul diriginte care îi motivează absențele", a explicat Cristian Tanase, profesor.
Cu toate acestea, cei care sunt prinși cu documente false riscă sancțiuni severe, însă mulți dintre ei reușesc să evite consecințele. Autoritățile sugerează că trebuie să se ia măsuri pentru a combate aceste practici și a asigura o educație corectă potrivită standardelor legale.