Fabrica de ciorapi Ciserom din Sebeș se închide
Fabrica de ciorapi Ciserom din Sebeș se închide
Fabrica de ciorapi Ciserom din Sebeș, cu o tradiție de aproape 100 de ani, va încheia curând activitatea. Conform informațiilor de la asingorj.ro, firma a fost cumpărată de un investitor și cei peste 100 de angajați au intrat în perioada de preaviz.
Știrile din mediul de afaceri local notează că fabrica a fost achiziționată de o companie din Sibiu care se ocupă, printre altele, cu activități imobiliare. Aceasta ridică semne de întrebare cu privire la o eventuală valorificare a terenului pe care este situată fabrica.
Se estimează că închiderea va avea loc începând cu mijlocul lunii martie. Speculațiile legate de potențialul imobiliar al terenului Ciserom erau deja cunoscute, dat fiind că fabrica are o suprafață mare, iar producția se desfășura doar în câteva sectii.