Jandarmeriță rănită în timpul protestului din Piața Victoriei
Jandarmeriță rănită în timpul protestului din Piața Victoriei
Astăzi, o jandarmeriță a suferit răni la cap după ce a fost lovită cu o talangă de către un bărbat, în timpul unui protest organizat de crescătorii de animale în Piața Victoriei. Conform unui comunicat emis de Jandarmeria Capitalei, incidentul a avut loc în jurul orei 17:00, în timpul adunării publice de protest.
În timpul evenimentului, aproximativ 30 de persoane s-au postat la limita unui dispozitiv de securitate format din garduri, dinspre carosabilul ce conduce către Guvern, pentru a-și exprima nemulțumirile. Se menționează că una dintre aceste persoane a reușit să rupă gardul și să se îndrepte pe carosabil, ceea ce a determinat jandarmii să intervină pentru a o readuce în zona destinată protestului.
În urma forțării dispozitivului de securitate, o jandarmeriță din echipa de dialog a fost lovită la cap cu un obiect contondent, mai exact o talangă. Aceasta a fost transportată ulterior la un echipaj medical pentru a primi îngrijiri. Incidentul evidențiază tensiunile care pot apărea în astfel de adunări publice și nevoia de măsuri de siguranță sporite pentru participanți și forțele de ordine.