O 'minge de foc' a fost observată pe cerul României
O 'minge de foc' a fost observată pe cerul României
Duminică seara, mai multe persoane din România au surprins imagini impresionante cu un fenomen ceresc. O "minge de foc" a străbătut cerul de la nord-vest spre sud-est, fiind observată în diverse orașe, inclusiv la Târgu Jiu.
Potrivit fizicianului Claudiu Tanaselia, acest fenomen a fost de fapt un deșeu orbital, provenit de la un satelit Starlink. Tanaselia a explicat, într-o postare pe Facebook, că obiectul observat era un satelit Starlink nefuncțional care a reintrat necontrolat în atmosferă. Acest satelit, cunoscut sub numele de Starlink-1196, a fost lansat pe 29 ianuarie 2020 și este identificat cu NORAD ID 45103.
Utilizatorii rețelelor sociale au postat mai multe înregistrări video din regiunile unde a fost văzut acest deșeu spatial, stârnind curiozitatea și interesul publicului. Punctul culminant al serii a adus o oportunitate rară de a observa un astfel de fenomen cosmic.