O nouă lege privind uniformele școlare va fi implementată din septembrie
O nouă lege privind uniformele școlare va fi implementată din septembrie
Începând cu luna septembrie, o nouă lege va intra în vigoare, având impact asupra tuturor elevilor din România. Această reglementare a fost creată în urma creșterii numărului de elevi care s-au prezentat la școală purtând haine necorespunzătoare, precum pantaloni rupți sau bluze cu decolteu adânc.
Legea vizează standardizarea vestimentației în școli, după ce s-a observat o expunere tot mai mare a articolelor de îmbrăcăminte care nu respectă normele de decență. De asemenea, elevii care aleg să se îmbrace cu gene sau unghii false foarte lungi, piercing-uri sau tatuaje vor trebui să respecte noile reglementări.
Autoritățile speră că această măsură va contribui la crearea unui mediu mai disciplinat și respectuos în instituțiile de învățământ din întreaga țară. Mai multe detalii despre specificul regulamentului vor fi comunicate în curând de către Ministerul Educației.