Înapoi la știri

Prima expoziție retrospectivă a artistului Samy Briss la Muzeul Județean Gorj

06 Aug 2024
5 minute min
Ion Ionescu

Prima expoziție retrospectivă a artistului Samy Briss la Muzeul Județean Gorj

Muzeul Județean Gorj "Alexandru Ștefulescu" împreună cu Consiliul Județean Gorj va inaugura joi, 8 august 2024, la ora 14:00, prima expoziție retrospectivă dedicată pictorului, sculptorului și desenatorului de origine română, Samy Briss. Vernisajul va include intervenții din partea lui Dumitru Hortopan, managerul muzeului, și a Adinei Rentea, curatorul expoziției.

Samy Briss, o personalitate marcantă în arta internațională, s-a născut la Iași pe 18 mai 1930. Între anii 1950-1954, a studiat la Institutul de Arte Plastice din București și a frecventat atelierul renumitului pictor Camil Ressu. După finalizarea studiilor, lucrările sale au fost incluse în diverse expoziții de pictură și grafică, în timp ce realiza decoruri și costume pentru teatre, colaborând la catedra de Scenografie a Institutului de Teatru din București.

Briss a expus pentru prima dată la Trienala de Gravură din Elveția în 1957, reprezentând România. Însă, în 1958, a devenit o victimă a valului de "realism socialist", un stil impus de regimul comunist, și a fost nevoit să părăsească țara, împreună cu familia, la finele anului 1959, după ce prima sa expoziție de pictură a fost anulată. După o lungă călătorie prin Europa, a ajuns în Haifa, Israel.

În perioada până în 1970, Samy Briss a participat la mai multe expoziții de grup în Israel și în străinătate. Totuși, o colaborare semnificativă a venit în 1971, când Galeria Romanet din Paris l-a invitat să expună, oferindu-i un contract exclusiv pe o perioadă de cinci ani. Următoarele sale expoziții s-au desfășurat în Franța, Statele Unite și în alte colțuri ale lumii.

În 2019, în semn de recunoaștere a contribuției sale artistice, guvernul francez i-a conferit titlul de Chevalier des Arts et des Lettres. După o absență de 13 ani de la prima sa expoziție în România, în 2023, Samy Briss s-a întors acasă cu o expoziție retrospectivă ce reunește lucrări de pictură, sculptură și desen, necunoscute publicului român.

Expoziția "Memoires", care a început în 2023, se desfășoară în muzee precum Muzeul Țării Crișurilor din Oradea, Muzeul de Artă din Cluj-Napoca, Muzeul Unirii din Iași, ARCUB București, Bienala Albastră din Brașov și Muzeul Carol I din Brăila. Aceasta reprezintă cel mai amplu demers dedicat artei lui Samy Briss în România și include nu doar opere artistice, ci și repere din viața personală a artistului: fotografii, invitații, documente, scrisori și articole din presă, printre care și afișul expoziției interzise în România, din 1959.

Samy Briss a declarat despre propria sa viziune artistică: "Există doi creatori în spatele fiecărei lucrări de artă: persoana care a făcut-o și persoana care o privește. Pictura este o invitație la descoperire și surpriză, din care oricine poate vedea și lua orice are nevoie pentru a purta cu el în propria călătorie prin viață."

Alte postari din Ultima oră
Ultima oră

Un elev din Gherla judecat pentru tâlhărie și port de cuțit în școală

Un caz grav a generat îngrijorare în comunitatea din Gherla, ajungând în atenția instanței. Un elev de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” a fost trimis în judecată, fiind acuzat de procurori că a venit repetat la școală cu un cuțit și că ar fi terorizat un coleg pentru a-i lua bani, informează asingorj.ro.

Ultima oră

Tragedie în folclorul gorjenesc: a murit maestrul Adrian Luca

Lumea folclorului tradițional din Gorj este în doliu după decesul maestrului Adrian Luca, un cunoscut violonist și fost dirijor al Ansamblului Profesionist „Maria Lătărețu”. Artistul a trecut la cele veșnice la 68 de ani, lăsând în urmă o moștenire culturală valoroasă și numeroase generații de muzicieni instruiți de el.

Ultima oră

Agresiune șocantă în Jupânești: trei bărbați reținuți după atacul asupra unei tinere

Cazul îngrijorător din comuna Jupânești a căpătat o nouă dimensiune după ce polițiștii gorjeni au reținut trei bărbați implicați într-un atac violent asupra unei tinere de 18 ani. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, în urma strângerii de probe în legătură cu infracțiuni de lovire, violare de domiciliu și distrugere.

Ultima oră

Campanie de sterilizare a câinilor și pisicilor în Motru

Între 18 și 19 iunie, municipiul Motru va găzdui o campanie de sterilizare dedicată câinilor și pisicilor din rasa comună. Această inițiativă are ca obiectiv principal reducerea numărului de animale fără stăpân și prevenirea abandonului pe domeniul public.

Acasa Recente Radio Județe