Înapoi la știri

Protest pentru drepturile animalelor la Târgu Jiu

26 Aug 2024
5 minute min
Ion Ionescu

Protest pentru drepturile animalelor la Târgu Jiu

Cunoscutul afacerist Ștefan Mandachi a împărtășit o experiență intensă pe pagina sa de Facebook, relatând despre protestul care a avut loc vineri la Târgu Jiu. Acesta s-a alăturat zecilor de protestatari care s-au adunat pentru a-și exprima nemulțumirea față de eutanasierea a 60 de câini fără stăpân din adăpostul public canin al municipiului.

Mandachi a descris cum a fost avertizat de un taximetrist despre întâlnirea din zonă, iar la sosire, a fost întâmpinat de o căldură sufocantă de 35 de grade. Deși nu avea protecție împotriva soarelui, a pornit spre adunare, emoțiile fiind palpabile. „De obicei, nu am emoții, dar acum îmi simt inima zvâcâind”, a scris el, amintind de protestele pe care le-a organizat anterior, care nu adunaseră decât câțiva participanți.

Odată ajuns la fața locului, a observat prezența jandarmilor și a poliției, dar și spectacolul emoționant pe care îl ofereau oamenii adunați. De departe, a recunoscut-o pe Patricia, medicul veterinar promotor al cauzei, cunoscută pentru lupta ei neobosită pentru drepturile animalelor. Pe parcurs, a fost surprins să descopere o mulțime mare: aproximativ 400 de protestatari, un număr considerat semnificativ pentru o cauză în care s-au implicat de-a lungul anilor.

Pe parcursul desfășurării protestului, s-au auzit lozinci precum „Adopție, nu moarte” și „Adăpost modern, nu lagăr”. Mesajul a fost clar, iar oamenii s-au mobilizat pentru a atrage atenția asupra situației câinilor din adăposturi. Mandachi a fost chemat la microfon de către un reporter, unde a discutat despre importanța de a ridica vocea în favoarea celor care nu se pot apăra singuri. „Indiferența este mai criminală decât eutanasierea. Nepăsarea noastră a tuturor este condamnarea la moarte a câinilor”, a declarat el, atrăgând aplauze din partea mulțimii.

Un moment important a fost încercarea de a dialoga cu primarul orașului. O comisie formată din cinci persoane a mers la Primărie în speranța de a discuta problema cu autoritățile. Cu toate acestea, reprezentanții primăriei au anunțat că primarul este în concediu, nefiind dispus să primească protestatarii. Mandachi a subliniat că, în ciuda obstacolelor, grupul nu a plecat și a continuat să protesteze.

Mulțimea a fost diversă, din toate categoriile sociale, inclusiv tineri, copii și vârstnici, toți uniți de o cauză comună. Mandachi a remarcat energia și determinarea celor prezenți, inclusiv un bărbat în vârstă, care părea să simbolizeze dăruirea față de drepturile animalelor. A dorit să imortalizeze momentul cu o fotografie, simțind că acest protest avea o putere și un impact deosebit.

„Să vezi 400 de oameni reuniți pentru maidanezi este ca și cum ai vedea stadionul Maracana plin”, a concluzionat el cu admiration, realizând că fiecare participant avea o poveste unică. Mesajul lor era clar: iubitorii de animale din România nu vor tăcerea și indiferența când vine vorba despre suferința animalelor.

Pe final, Mandachi i-a transmis Patriciei că a realizat ceva unic în țară și i-a cerut să continue lupta pentru drepturile animalelor, subliniind că a început ceva ce merită susținut și dezvoltat.

Alte postari din Ultima oră
Ultima oră

Agresiune șocantă în Jupânești: trei bărbați reținuți după atacul asupra unei tinere

Cazul îngrijorător din comuna Jupânești a căpătat o nouă dimensiune după ce polițiștii gorjeni au reținut trei bărbați implicați într-un atac violent asupra unei tinere de 18 ani. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, în urma strângerii de probe în legătură cu infracțiuni de lovire, violare de domiciliu și distrugere.

Ultima oră

Un elev din Gherla judecat pentru tâlhărie și port de cuțit în școală

Un caz grav a generat îngrijorare în comunitatea din Gherla, ajungând în atenția instanței. Un elev de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” a fost trimis în judecată, fiind acuzat de procurori că a venit repetat la școală cu un cuțit și că ar fi terorizat un coleg pentru a-i lua bani, informează asingorj.ro.

Ultima oră

Tragedie în folclorul gorjenesc: a murit maestrul Adrian Luca

Lumea folclorului tradițional din Gorj este în doliu după decesul maestrului Adrian Luca, un cunoscut violonist și fost dirijor al Ansamblului Profesionist „Maria Lătărețu”. Artistul a trecut la cele veșnice la 68 de ani, lăsând în urmă o moștenire culturală valoroasă și numeroase generații de muzicieni instruiți de el.

Ultima oră

Arestat un tânăr de 23 de ani, acuzat de viol într-o comună din România

Un tânăr din comuna Bolotești, în vârstă de 23 de ani, a fost arestat preventiv sub acuzația de viol, fiind acuzat că a agresat sexual o femeie de 82 de ani din aceeași localitate. Informațiile au fost furnizate de polițiști, care au detaliat circumstanțele incidentului.

Acasa Recente Radio Județe