România câștigă la Olimpiada Internațională de Geografie
România câștigă la Olimpiada Internațională de Geografie
Echipa României care a participat la Olimpiada Internațională de Geografie desfășurată în Irlanda a obținut patru medalii, dintre care una de aur, una de argint și două de bronz. Trei dintre medalii au fost câștigate de către elevi din Iași, evidențiind performanțele remarcabile ale acestora.
Rezultatele acestei a XX-a ediții a olimpiadei au fost anunțate sâmbătă după-amiază de către Ministerul Educației. David Mihai Dumitrescu, elev la Colegiul Național "Carol I" din Craiova, a fost distins cu medalia de aur. Medalie de argint a primit Ian Mitocaru, de la Colegiul Național Iași, în timp ce medaliile de bronz au fost obținute de Tudor Olariu, de la Colegiul Național "Costache Negruzzi" Iași, și Iustin Balan, de la Colegiul Național "Garabet Ibraileanu" Iași.
Aceste rezultate subliniază excelența educațională și talentul tinerilor români în domeniul geografic.