Vremea se încălzește brusc la sfârșitul săptămânii
Vremea se încălzește brusc la sfârșitul săptămânii
La sfârșitul săptămânii, vremea va suferi o schimbare bruscă, cu temperaturi în creștere în întreaga țară. Vineri, 2 august, se preconizează că mercurul va depăși 30 de grade Celsius în majoritatea regiunilor, iar în Muntenia și Oltenia, se estimează că maximele vor ajunge între 37 și 39 de grade Celsius.
Canicula va afecta și zone precum Banatul, sud-vestul Transilvaniei, vestul Dobrogei și sudul Moldovei. Noaptea următoare va fi, de asemenea, călduroasă, cu minime ce vor depăși 20 de grade Celsius în regiunile sudice, dar și local în vest și nord-est.
Sâmbătă, 3 august, se așteaptă ca temperaturile să rămână ridicate, în special în sud-estul țării. În celelalte regiuni, se va resimți o ușoară racire, fiind însoțită de averse și furtuni. Duminică, se estimează o scădere ușoară a temperaturilor la nivel național, aducând o ușoară ameliorare a vremii.