Înapoi la știri

Eduard Ladaru critică reducerea fondurilor din sectorul bugetar

27 Jul 2025
1 minut min
Cristina Preda

Eduard Ladaru critică reducerea fondurilor din sectorul bugetar

Liderul Alianței pentru Unirea Românilor Târgu-Jiu, Eduard Ladaru, a exprimat nemulțumirea față de decizia guvernului de a reduce fondurile alocate sectorului bugetar. Acesta se întreabă care este scopul acestor tăieri dacă nu pentru a direcționa banii spre investiții.

Potrivit acestuia, majoritatea fondurilor au fost tăiate fără a se avea în vedere sprijinirea dezvoltării sau modernizării. Ladaru adaugă că, dacă s-au vrut investiții, acestea trebuie să fie evidente și sustenabile, nu doar declarații sau tăieri de fonduri.

Guvernul a anunțat recent că va pune accent pe Programul "Anghel Saligny" pentru prioritizarea investițiilor. În același timp, unele proiecte din acest program urmează să fie suspendate, ceea ce a creat nemulțumire în rândul celor afectați. Potrivit unor surse citate de asingorj.ro, decizia a fost luată pentru a reevalua anumite proiecte și a ajusta bugetele în funcție de resursele disponibile.

Alte postari din Politica
Politica

Radu Miruță discută despre securitatea României la summitul NATO din Belgia

Ministrul Apărării, Radu Miruță, a participat recent la o reuniune a NATO desfășurată la SHAPE, în Belgia, unde a prezentat principalele probleme de securitate cu care se confruntă România în contextul războiului din Ucraina. Conform asingorj.ro, oficialul român a menționat incidentele generate de dronele rusești care pătrund ilegal în spațiul aerian al Alianței și riscurile pentru populația locală.

Politica

Liberalii așteaptă decizia președintelui privind viitorul guvern

Partidul Național Liberal (PNL) este în așteptarea unei reacții din partea șefului statului, fie printr-o nominalizare de prim-ministru, fie prin organizarea unor noi consultări cu partidele. Potrivit deputatului Ion Iordache, PNL își clarifică poziția în funcție de deciziile viitoare ale Partidului Social Democrat (PSD).

Politica

Dan Plaveti devine președintele Hidroelectrica, spune Ion Iordache

Pe 29 mai, Consiliul de Supraveghere l-a numit pe Dan Plaveti în funcția de președinte al directoratului Hidroelectrica. Deputatul Ion Iordache a comentat această schimbare, subliniind impactul pozitiv pe care îl va avea asupra Complexului Energetic Oltenia, conform asingorj.ro.

Politica

Liviu Cotojman nu crede în majoritatea parlamentară a PSD

Primarul liberal al comunei Roșia de Amaradia, Liviu Cotojman, a declarat că nu consideră că PSD va reuși să formeze o majoritate parlamentară care să susțină un eventual guvern. Această opinie vine într-un context politic în care PNL și USR au încheiat o alianță, având acum cei mai mulți parlamentari.

Acasa Recente Radio Județe