Reducerea personalului la Termocentrala Rovinari
Reducerea personalului la Termocentrala Rovinari
Termocentrala Rovinari a cunoscut o schimbare semnificativă în structura sa de personal în ultimul deceniu. Acum aproximativ zece ani, centrala avea aproape 2000 de angajați, însă în prezent numărul acestora a scăzut la sub 1000 de tehnicieni de energie, în ciuda faptului că se exploatează același număr de grupuri energetice.
Această reducere dramatică a forței de muncă a dus la acumularea a zeci de mii de ore lucrate suplimentar, ore pentru care angajații nu au fost compensați de către administrația companiei. Conducerea termocentralei a solicitat directoratului să facă angajări pe o perioadă determinată, în încercarea de a suplini deficitul acut de personal, care afectează funcționarea eficientă a unității.
Situația actuală evidențiază provocările cu care se confruntă industria energetică, în special în contextul cerințelor de muncă crescute și al managementului deficitului de personal.