Aur olimpic pentru Cornea Andrei și Florin Marian Enache la proba de dublu vâsle masculin
Aur olimpic pentru Cornea Andrei și Florin Marian Enache la proba de dublu vâsle masculin
În data de 12 octombrie 2023, sportivii români Cornea Andrei și Marian Florin Enache au câștigat medalia de aur la proba de dublu vâsle masculin în cadrul Jocurilor Olimpice de la Paris. Echipajul românesc a realizat un timp de 6:12.58, reușind să se califice în finală de pe ultimul loc.
Băieții au condus cursa pentru o mare parte din timp, fiind urmați de echipajul din Olanda, care însă nu a reușit să-și păstreze poziția. Atacul final al campionilor europeni, Cornea și Enache, a decis soarta competiției, detronându-i pe adversarii lor.
Olanda a obținut medalia de argint cu timpul de 6:13.92, în timp ce Irlanda a câștigat bronzul având un timp de 6:15.17. Florin Enache a declarat după competiție: "Sunt foarte bucuros că am reușit să scriem din nou istorie eu cu Andrei. Știam că putem să reușim, dar nu am vrut să spunem." El a adăugat: "De asta ne-am antrenat și am reușit."
Enache a participat anterior la Jocurile Olimpice de la Tokyo, unde s-a clasat pe locul 9 la proba de dublu vâsle. Marian Florin Enache este originar din Târgu-Cărbunești, iar familia sa locuiește în Aninoasa. Mama lui a relatat în presă despre sacrificiile pe care le-a făcut tânărul sportiv: "Noi suntem o familie de oameni simpli de la țară. Când Florinel era în clasa a VIII-a, a venit o doamnă de la Timișoara și l-a selectat pentru canotaj. A făcut școala acolo și apoi a plecat la Snagov."
Ea a povestit despre momentul în care Enache a câștigat primii bani la 16 ani, pe care i-a dus acasă, având grijă de sora sa cu probleme. "A spus că el are tot ce îi trebuie - mâncare, casă, echipamente - dar noi trebuie să o facem bine pe sora lui. Acasă nu vine prea des, la telefon vorbim mai mult. Înainte de Paște, a venit câteva ore să ne vadă și a plecat", a adăugat mama medaliatului cu aur.