Bosch vinde terenul din România și se mută în Polonia
Bosch vinde terenul din România și se mută în Polonia
În 2018, compania germană Bosch a anunțat o importantă investiție în România, achiziționând 44 de hectare în Simeria, județul Hunedoara. Construcția unei fabrici de electrocasnice, estimată la 110 milioane de euro, a fost însă amânată. Recent, Bosch a decis să vândă terenul și să își mute afacerea în Polonia, conform Ziarul Financiar.
O cauză majoră a acestei decizii este introducerea unei taxe de 1% pe cifra de afaceri, care a afectat semnificativ companiile mari. Reprezentanții Bosch au contestat această măsură, afirmând că a compensat provocările cu care se confruntau deja giganții din industria auto din cauza electrificării rapide a pieței.
Bosch intenționează să vândă terenul de 44 de hectare pe care l-a folosit pentru cultivarea cerealelor în ultimii ani. "Lipsa profesionistilor in randul autoritatilor locale, ajutor de la centru pentru obtinerea de ajutoare de stat, dar mai ales instabilitatea implementării măsurilor financiare, au contribuit la reorientarea marilor investitori către Polonia", notează un consultant din piața imobiliară.
Această mutare vine în contextul în care Bosch a declarat anterior că nu vede necesitatea extinderii capacităților de producție în Europa din cauza condițiilor economice. În aceeași perioadă, în Polonia s-a inaugurat un șantier pentru o nouă unitate de producție, care va fi finalizată în 2026.