Înapoi la știri

Centura ocolitoare a Târgu-Jiului, inaugurată în sfârșit

17 Jul 2024
4 minute min
Andrei Miroslavescu

Centura ocolitoare a Târgu-Jiului, inaugurată în sfârșit

Marți, 10 ani de muncă și o investiție de 165,3 milioane de lei finanțată din fonduri europene au culminat cu deschiderea centurii ocolitoare a Târgu-Jiului. Evenimentul a atras mulțumiri și aprecierea liberalului Dorel Chirițescu, profesor universitar, care a adus un omagiu fostului premier Victor Ponta pentru contribuția sa decisivă la acest proiect.

"Mi se pare un semn de civilizație să mulțumești oamenilor politici care inițiază lucruri importante pentru județul Gorj și care s-au și împlinit. Trebuie să recunoaștem că Victor Ponta, în calitatea sa de premier și de deputat în Parlamentul României din partea județului Gorj, a făcut câteva lucruri aici, iar centura ocolitoare a orașului Târgu-Jiu a fost inițiată de Victor Ponta. Eu am simțit nevoia să fac acest lucru pentru că am observat că nimeni nu face asta și toată lumea tace de parcă centura ocolitoare a municipiului Târgu-Jiu ar fi fost făcută de către un marțian. Este un semn de recunoștință. Lumea poate nu știe, dar este unul dintre puținele orașe, reședință de județ, care deține un asemenea obiectiv de infrastructură. O centură ocolitoare este foarte importantă, pentru că ea descongestionează orașul și transportul greu se mută în afara orașului și are și alte avantaje de dezvoltare economică, de expansiune economică a orașului", a declarat Chirițescu.

Totodată, Chirițescu a criticat dur clasa politică din Gorj, pe care o consideră una dintre cele mai slabe din România, fără realizări notabile în ultimele trei decenii.

"De-a lungul întregii istorii de după 1990, Gorjul a dat una dintre cele mai slabe clase politice locale, este foarte clar. Se vede deja faptul că, iată, CEO dispare, că nu avem încă o legătură foarte puternică cu Craiova și cu Oltenia. Abia acum ne gândim, după 35 de ani, să facem un drum expres, iar economia este în scădere și probabil că și nivelul de trai va urma să scadă. Toate aceste lucruri sunt dovezi că noi nu am avut o clasă politică așa cum am meritat. Este o opinie personală, dar am avut una dintre cele mai slabe clase politice pe care le-a dat un județ din România. Arestări, condamnări, oameni care și-au urmărit doar scopuri și interese personale. Aceștia nu au adus nimic nou și, atunci când a fost vorba despre răspundere, s-au ascuns. Faptul că am avut un premier s-a simțit, dar faptul că am avut miniștri s-a simțit mai puțin, din păcate, pentru noi. Eu cunosc foarte bine ce se întâmplă în interior."

Prin deschiderea centurii ocolitoare, locuitorii și transportatorii din Târgu-Jiu speră la o descongestionare a traficului și o dezvoltare economică mai accentuată în viitorul apropiat.

Alte postari din Ultima oră
Ultima oră

Agresiune șocantă în Jupânești: trei bărbați reținuți după atacul asupra unei tinere

Cazul îngrijorător din comuna Jupânești a căpătat o nouă dimensiune după ce polițiștii gorjeni au reținut trei bărbați implicați într-un atac violent asupra unei tinere de 18 ani. Potrivit Inspectoratului de Poliție Județean Gorj, aceștia au fost reținuți pentru 24 de ore, în urma strângerii de probe în legătură cu infracțiuni de lovire, violare de domiciliu și distrugere.

Ultima oră

Un elev din Gherla judecat pentru tâlhărie și port de cuțit în școală

Un caz grav a generat îngrijorare în comunitatea din Gherla, ajungând în atenția instanței. Un elev de la Liceul Teoretic „Ana Ipătescu” a fost trimis în judecată, fiind acuzat de procurori că a venit repetat la școală cu un cuțit și că ar fi terorizat un coleg pentru a-i lua bani, informează asingorj.ro.

Ultima oră

Tragedie în folclorul gorjenesc: a murit maestrul Adrian Luca

Lumea folclorului tradițional din Gorj este în doliu după decesul maestrului Adrian Luca, un cunoscut violonist și fost dirijor al Ansamblului Profesionist „Maria Lătărețu”. Artistul a trecut la cele veșnice la 68 de ani, lăsând în urmă o moștenire culturală valoroasă și numeroase generații de muzicieni instruiți de el.

Ultima oră

Arestat un tânăr de 23 de ani, acuzat de viol într-o comună din România

Un tânăr din comuna Bolotești, în vârstă de 23 de ani, a fost arestat preventiv sub acuzația de viol, fiind acuzat că a agresat sexual o femeie de 82 de ani din aceeași localitate. Informațiile au fost furnizate de polițiști, care au detaliat circumstanțele incidentului.

Acasa Recente Radio Județe