Comisarul șef Marius Badea, acuzat de abuz de funcție
Comisarul șef Marius Badea, acuzat de abuz de funcție
Comisarul șef Marius Badea, din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române (I.G.P.R.), a fost pus sub control judiciar de procurorii Direcției Naționale Anticorupție (DNA). Potrivit acuzațiilor, incidentul a avut loc pe 6 iulie 2024, în jurul orei 18:00, când Badea a fost surprins de radar conducând cu o viteză de 108 km/h pe un tronson de drum unde limita de viteză era de doar 50 km/h.
Se pare că ofițerul a abuzat de statutul său, solicitând agenților de la Poliția Rutieră să întocmească un proces-verbal de contravenție pe numele soției sale, care se afla în vehiculul respectiv. Acest comportament a stârnit îngrijorare și a atras atenția autorităților, declanșând investigații suplimentare. Marius Badea se confruntă acum cu consecințele legale ale acțiunilor sale.