Companiile de stat domină piața muncii în România
Companiile de stat domină piața muncii în România
Companiile și regii de stat rămân printre cei mai mari angajatori din România. Potrivit unui raport publicat de profit.ro, șase dintre primele treisprezece companii care au avut cei mai mulți angajați la finalul anului 2023 sunt entități de stat. Cele două prime poziții din clasament sunt ocupate exclusiv de acestea.
O schimbare notabilă față de anul anterior este apariția unei companii private pe locul al treilea, înlocuind astfel regia Romsilva, care se afla acolo în 2022. De asemenea, în top 50 cei mai mari angajatori din România, Complexul Energetic Oltenia a ajuns pe poziția a unsprezecea. Această statistică subliniază importanța continuării investițiilor și reformelor în sectorul public pentru a susține creșterea economică a țării.