David Popovici, prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris
David Popovici, prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris
David Popovici a reușit să se califice fără probleme în finala probei de 200 de metri liber și a obținut prima medalie de aur pentru România la Jocurile Olimpice de la Paris, într-o cursă plină de entuziasm.
Reporterii FANATIK, aflați la Paris, au asistat la această realizare remarcabilă a lui David Popovici. Potrivit declarațiilor lui Marian Popovici, tatăl campionului, „David nu o să câștige o sumă de bani din partea Comitetului Olimpic. Din partea Comitetului Olimpic Sportiv ia 50.000 de euro, dar e posibil să suplimenteze”.
Marcel Pușcaș, invitat la emisiunea moderată de Horia Ivanovici, a adăugat: „Au anunțat că o să suplimenteze până la 100.000 de euro, chiar mai mult. În urmă cu câțiva ani era atât, acum s-ar putea să fie 150.000 de euro la medalie de aur. Cam așa se duce. Și ceilalți medaliați care vor fi pe podium vor lua 50.000 de euro”.
Mai departe, Marian Popovici a subliniat că David va beneficia cu siguranță de o recompensă și din partea clubului Dinamo: „Porneste de la 50.000, dar nu știu exact. Aurul olimpic cred că de la 100.000 de euro. Plus că sunt sigur că va exista o primă și din partea clubului la care activează, adică CS Dinamo. E posibil să ia și de acolo câteva zeci de mii de euro. Dar nu e cazul să discutăm de bani”.
Horia Ivanovici a fost optimist în privința recompenselor financiare: „Normal, îți vin și bani și sunt convins că Popovici câștigă 200.000 de euro și apoi îți mai vin și sponsori. Îți vine totul la pachet, ca să zic așa”.