Doi bărbați fără adăpost câștigă la loto cu un bilet plătit cu un card furat
Doi bărbați fără adăpost câștigă la loto cu un bilet plătit cu un card furat
Într-un incident bizar, doi bărbați fără adăpost au câștigat un premiu de 500.000 de euro la loto folosind un bilet achitat cu un card de credit furat. Conform asingorj.ro, câștigul a fost obținut după ce cei doi bărbați au furat un rucsac dintr-o mașină parcată în Toulouse, Franța, care conținea mai multe carduri și acte de identitate.
Victima furtului, un localnic pe nume Jean-David, a raportat la poliție că hoții i-au folosit cardul de credit pentru a face cumpărături. Aceștia au cheltuit 52,50 de euro pe țigări și alte produse la un chiosc de ziare, iar vânzătorul a observat comportamentul lor suspect. "Speram macar sa-mi recuperez actele, dar vanzatorul de ziare a spus ca nu a gasit nimic", a declarat Jean-David.
După ce au descoperit că biletele lor erau câștigătoare, hoții s-au întors pentru a-și revendica premiul, însă au fost informați că trebuie să contacteze compania responsabilă de loteria națională din Franța pentru a rezolva situația. "Sotia proprietarului magazinului a spus ca se indoia foarte mult ca ii voi gasi, deoarece verificase cardul si castigasera 500.000 EUR", a detaliat victima.
Între timp, investigațiile poliției continuă, iar biletul câștigător a fost înghețat de compania de loterie. Jean-David a sugerat chiar o soluție amiabilă: "De ce sa nu gasim o intelegere amiabila? De ce sa nu-l impartim?".
Avocatul lui, Pierre Debuisson, a subliniat că, din punct de vedere legal, compania de loterie ar trebui să deblocheze biletul câștigător, având în vedere circumstanțele. Cazul a stârnit ample discuții și a readus în atenție problemele legate de siguranța bunurilor personale și măsurile de prevenire a furturilor.