Doi români aduși din Spania pentru trafic de persoane și droguri
Doi români aduși din Spania pentru trafic de persoane și droguri
În noaptea de vineri spre sâmbătă, doi români urmăriți internațional au fost aduși pe aeroportul din Otopeni, sub escortă, din Spania. Conform asingorj.ro, unul dintre aceștia era căutat din anul 2010 și a fost condamnat la o pedepasă mai mare pentru trafic de persoane, având printre victime și minori.
Cel de-al doilea român, aflat sub anchetă pentru trafic de droguri, avea pe numele său un mandat de arestare preventivă. Gheorghe Piclisan, din România, a fost prins în orașul Tarragona, în urmă cu aproape o lună, după 15 ani de zădărnicire a autorităților, fiind considerat "most wanted".
După aducerea lor în țară, cei doi români vor face față justiției pentru faptele comise. Aceștia au fost escortați de autoritățile române și vor începe procesul de executare a pedepselor primite.