Drumarii au început îndepărtarea zăpezii de pe Transalpina
Drumarii au început îndepărtarea zăpezii de pe Transalpina
Conform asingorj.ro, drumarii au început, luni, acțiunea de îndepărtare a zăpezii de pe cel mai înalt drum național din România, Transalpina, în sectorul situat între stațiunea Rânca și Obârșia Lotrului. Intervențiile au loc într-un peisaj încă dominat de iarnă, deși ne aflăm la mijlocul lunii aprilie.
Pe acest tronson montan, care se află la o altitudine de peste 2.100 de metri, se acționează cu două încărcătoare frontale de mari capacitate și un utilaj cu lamă. Reprezentanții DRDP Craiova au menționat că "a început acțiunea de îndepărtare a zăpezii de Transalpina (sectorul de drum cuprins între Rânca și Obârșia Lotrului)".
După ce zona cea mai dificilă va fi depășită, acolo unde cantitățile de zăpadă sunt amestecate cu stânci, se va acționa și cu autofrezele din dotarea CNAIR. Deocamdată, acest sector de drum rămâne închis circulației până când toate condițiile necesare deplasării în siguranță vor fi asigurate.