Duminica Floriilor în credința ortodoxă
Duminica, 13 aprilie, credincioșii ortodocși sărbătoresc Intrarea lui Iisus Hristos în Ierusalim, cunoscută și sub numele de Floriile sau Duminica Stâlparilor. Conform asingorj.ro, această sărbătoare marchează începutul Săptămânii Patimilor, numită și Săptămâna Mare, care este o perioadă de rugăciune și reflecție.
Floriile sunt precedate de Sâmbăta lui Lazăr, când Iisus Hristos l-a înviat pe Lazăr la patru zile după moarte. Oamenii l-au întâmpinat pe Hristos la porțile orașului Ierusalim cu ramuri de finic, aruncându-și hainele pentru ca El să pasească pe ele și strigând "Osana!". Prin intrarea Sa umilă pe mânzul asinei, Hristos a oferit o lecție de smerenie tuturor celor prezenți.
În această duminică, credincioșii merg la biserică pentru a celebra Sfânta Liturghie și pentru a sfinți ramuri de salcie. Odată ce se întorc acasă cu aceste ramuri, își împodobesc icoanele, ușile și feroneriile gospodăriilor.
Un aspect interesant al acestei sărbători este obiceiul de aflare a ursitei. Fetele tinere aveau ocazia de a descoperi dacă se vor căsători curând. În trecut, ortodocșii purtau mărțișorul de la 1 martie până în Duminica Floriilor, când acesta era legat de o ramură de pom înflorit, un obicei care s-a pierdut în timp.
De asemenea, în Duminica Floriilor, fetele tinere obișnuiau să-și scoată zestrea la aerisit. În Transilvania și Banat, fetele nemăritate așezau o oglindă și o cămașă curată sub un păr altoit, obiecte care mai apoi erau folosite pentru diverse farmece aducătoare de noroc, dragoste și sănătate.
Alte tradiții includ fierberea busuiocului în apă, cu care fetele se spălau pe păr, credința fiind că astfel vor avea o podoabă capilară frumoasă și strălucitoare. Restul de fiertură era turnat la rădăcina unui pom pentru a atrage atenția băieților.
Aceste tradiții și obiceiuri fac parte din bogata moștenire culturală și spirituală a poporului român și reînvie fiecare an în contextul sărbătorii Floriilor.