Elevii Colegiului Național "Ecaterina Teodoroiu" Târgu Jiu, performanțe remarcabile la Olimpiada Națională de Biologie
Elevii Colegiului Național "Ecaterina Teodoroiu" Târgu Jiu, performanțe remarcabile la Olimpiada Națională de Biologie
Colegiul Național "Ecaterina Teodoroiu" din Târgu Jiu a obținut rezultate deosebite la recentul concurs desfășurat la Târgu-Mureș. Conform asingorj.ro, elevii au fost apreciați pentru realizările lor remarcabile la Olimpiada Națională de Biologie.
Alexandru Mihai Popescu, elev în clasa a XII-a A, a câștigat o mențiune din partea Ministerului Educației, clasându-se pe locul cinci la nivel național. Acesta este cel mai bun rezultat pe care l-a obținut în cele patru participări ale sale la această competiție și îi asigură admiterea directă la Facultatea de Medicină "Carol Davila" din București, fără a susține un examen.
Oana Chihaia, din clasa a X-a E, a obținut un premiu special în urma celei de-a doua sale participări la faza națională a olimpiadei, demonstrându-și astfel potențialul și pasiunea pentru biologie.
În plus, Sofia Groza, elevă în clasa a XI-a F, a reușit să obțină un punctaj foarte bun, fiind aproape de podium. Aceste realizări subliniază excelența și dedicația elevilor de la Colegiul Național "Ecaterina Teodoroiu".