Intervenții ale salvamontiștilor în ultimele 24 de ore
Intervenții ale salvamontiștilor în ultimele 24 de ore
În ultimele 24 de ore, Dispeceratul Național Salvamont a înregistrat un număr de 13 apeluri pentru intervenții de urgență din partea salvamontiștilor din diverse județe. Cele mai multe apeluri au fost primite pentru județul Bihor, cu un total de 5 solicitări. Alte apeluri au fost direcționate către Salvamont Gorj (2 apeluri), Salvamont Hunedoara (1 apel), Salvamont Mureș (1 apel), și cate un apel pentru județele Mehedinți, Argeș, Hunedoara și Alba.
În urma acestor intervenții, salvatorii montani au reușit să salveze 4 persoane. Dintre acestea, 2 au fost predate Serviciului de Ambulanță sau SMURD pentru a fi transportate la spital.
De asemenea, au fost primite 27 de apeluri în care cetățenii au solicitat sfaturi și informații referitoare la diferite trasee turistice din zona montană.