Medic din Cluj-Napoca condamnat pentru falsificarea certificatelor de vaccinare COVID-19
Medic din Cluj-Napoca condamnat pentru falsificarea certificatelor de vaccinare COVID-19
Un medic din Cluj-Napoca a fost condamnat la opt luni de închisoare cu suspendare și la o amendă de 13.500 de lei pentru falsificarea unor certificate de vaccinare COVID-19. Conform informațiilor furnizate de Stiri de Cluj, acesta a fost obligat să presteze, de asemenea, 30 de zile de muncă în folosul comunității.
Ancheta a început în mai 2021, când medicul a fost contactat de proprietarul unei clinici stomatologice. Acesta i-a cerut să elibereze certificate false de vaccinare pentru persoane ce nu doreau să se vaccineze. Militând pentru o practică ilegală, medicul a introdus date false în Registrul Electronic Național de Vaccinare (RENV).
Astfel, medicul a atestat că mai multe persoane au fost imunizate împotriva COVID-19, deși aceste persoane nu primiseră, în realitate, nicio doză de vaccin. Această situație subliniază problemele legate de fraudă în sistemul de sănătate și impactul pe care îl poate avea asupra comunității.
Faptele sale au atras atenția autorităților, care au decis să acționeze ferm împotriva acestor infracțiuni. Investigarea cazului a evidențiat gravele consecințe ale acestor acte ilegale în contextul pandemiei.