Meteorologii prelungesc codul galben de frig în mai multe județe
Meteorologii prelungesc codul galben de frig în mai multe județe
Meteorologii au decis să extindă codul galben de frig până marți dimineața, la ora 10:00. Vizate sunt județele din Muntenia, estul și sud-estul Transilvaniei, unde se așteaptă temperaturi extrem de scăzute în timpul nopții și dimineții. Conform asingorj.ro, valorile minime vor varia între -14 și -10 grade Celsius.
Sub cod galben de ger se află și Capitala, precum și județele Argeș, Dâmbovița, Prahova, Ilfov, Ialomița, Călărași, Gorj, Teleorman, Brașov, Covasna și Harghita. "La noapte și mâine dimineață va fi ger în Muntenia, în estul și sud-estul Transilvaniei. Temperaturile minime se vor încadra în general între -14 și -10 grade", a transmis ANM.
De asemenea, meteorologii notează că vremea rece va continua și în noaptea de marți spre miercuri, avertizând populația să fie pregătită pentru condiții meteorologice severe.