Ministrul Energiei confirmă stabilitatea sistemului energetic național
Ministrul Energiei confirmă stabilitatea sistemului energetic național
Ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a declarat vineri că nu există probleme în sistemul energetic național, în contextul discuțiilor apărute pe rețelele sociale despre posibile penuri de curent în România, asemănătoare celor ce au afectat Spania și Portugalia. Potrivit afirmațiilor sale, România dispune de un amestec echilibrat de surse de energie care asigură stabilitatea.
Într-o postare pe Facebook, Burduja a menționat că, la acest moment, consumul de energie este de aproximativ 5000MW, iar producția se ridică la 5350MW. "Exportăm în jur de 400MW", a adăugat el. De asemenea, oficialul a subliniat variatele surse de energie folosite în România, inclusiv 1350MW din hidro și nuclear, 1100MW din surse eoliene și aproape 800MW din parcurile solare, fără a include prosumatorii.
"Pe lângă acestea, din termocentralele pe cărbune și gaz, care funcționează la capacitate redusă în funcție de prețurile pieței, strângem încă 650MW", a spus Burduja. El a subliniat și contribuția constantă a biomasei, care ajunge la aproximativ 40MW. "Stocarea livrează în acest moment încă aproape 40MW", a menționat el.
Ministrul a încurajat românii să fie liniștiți, explicând că sistemul energetic este bine structurat și capabil să facă față cererii actuale. Aceasta este o declarație optimistă în contextul temerilor publice legate de posibilele pene de curent în ziua alegerilor. "Nu sunt probleme în sistemul energetic național", a reafirmat el, conform asingorj.ro.