Patru persoane aduse în România de Poliția Română, având mandate de executare a pedepselor
Patru persoane aduse în România de Poliția Română, având mandate de executare a pedepselor
În perioada 7 martie - 8 aprilie 2025, Poliția Română a repatriat patru persoane căutate pentru diverse infracțiuni. Conform asingorj.ro, acțiunea a avut loc în urma unor mandate emise de instanțele din țară.
La 7 martie 2025, un bărbat de 34 de ani din Ucraina a fost adus în România. Acesta era urmărit internațional pentru trecerea frauduloasă a frontierei și contrabandă cu țigări. Bărbatul a fost escortat din Cehia, având un mandat de executare a pedepsei de 5 ani și 2 luni emis de Judecătoria Sighetu Marmației.
Pe 8 aprilie 2025, o altă persoană a fost repatriată. Este vorba despre un bărbat de 41 de ani din Iași, căutat pentru lipsire de libertate. Acesta a fost adus din Portugalia, având un mandat de executare a pedepsei de 3 ani și 7 luni emis de Judecătoria Răducăneni.
De asemenea, un alt bărbat, de 30 de ani din Galați, a fost adus din Spania. El era urmărit pentru înșelăciune și beneficiează de un mandat de executare a pedepsei de 2 ani și 4 luni.
Ultimul pe lista celor aduși în țară este un bărbat de 36 de ani din Brașov, căutat pentru infracțiuni de violență și vătămare corporală din culpă. Acesta a fost repatriat din Germania, având un mandat de executare a pedepsei de 1 an și 9 luni emis de Judecătoria Brașov.