Ponta apără decizia de a inunda satele românești pentru a proteja Belgradul
Ponta apără decizia de a inunda satele românești pentru a proteja Belgradul
Victor Ponta a apărat joi hotărârea de a inunda satele românești de pe Clisura Dunării, susținând că această măsură este necesară pentru a proteja orașul Belgrad. El a acuzat o "campanie cinică de fake news" care ar fi fost "finanțată direct de Coaliția PSD - PNL - UDMR". Ponta a declarat că afirmațiile critice la adresa acestei măsuri au apărut după ce a constatat, în baza ultimelor sondaje, că are șanse să ajungă în turul al doilea al alegerilor, alături de George Simion.
Într-un videoclip distribuit pe TikTok, Ponta a afirmat: "Sunt criminali, ticăloși care spun că trebuia să-i las să moară pe vecinii noștri. Eu, în primul rând, i-am apărat pe români". El a subliniat că, în ciuda inundațiilor severe din ultimii 100 de ani în Europa, "niciun singur român nu și-a pierdut viața" și "niciun român nu și-a pierdut casa".
Potrivit asingorj.ro, Ponta subliniază că el consideră că este responsabil de protejarea cetățenilor și că decizia de a inunda satele a fost luată în interesul sănătății și siguranței populației. El a respins vehement criticile apărute în mass-media, considerându-le nejustificate.
Criticile față de această decizie continuă însă, iar Opoziția a anunțat că va depune o plângere împotriva guvernului pentru managementul inundațiilor. Reacțiile din partea cetățenilor sunt mixte, unii susținând decizia, în timp ce alții se arată îngrijorați de posibilele consecințe asupra comunităților afectate.