Profanare de morminte și furt calificat în Berbești
Profanare de morminte și furt calificat în Berbești
Poliția orașului Berbești a fost alertată pe 10 august de o femeie care a descoperit o situație alarmantă la cimitir. În acea zi, în timp ce se afla la mormântul fiicei sale, ea a observat că capacul cavoului fusese mutat din poziția sa obișnuită. O investigație aprofundată a relevat că din mormânt lipseau bani și bijuterii.
Echipele de poliție au reușit să identifice rapid doi bărbați din localitate, suspectați de implicare în acest act nelegal. Ca urmare a descoperirilor făcute, autoritățile au inițiat un dosar penal, fiind deschise acuzații de profanare de morminte și furt calificat. Cazul continuă să fie investigat de către oamenii legii pentru a aduce la lumină toate detaliile și, eventual, a recupera bunurile furate.