Sfânta Lumină a ajuns în România
Sfânta Lumină s-a aprins la Mormântul Învierii Domnului din Ierusalim sâmbătă, în jurul orei 14:35. Această lumină sacră a fost adusă în România prin intermediul unui zbor, fiind însoțită de Arhimandritul Teofil Anastasoaie, reprezentant al Patriarhiei Române la Locurile Sfinte.
Avionul care transporta Sfânta Lumină a aterizat pe Aeroportul "Henri Coandă". La sosire, lumina a avut parte de o primire deosebită, fiind întâmpinată la Catedrala Patriarhală, în jurul orei 19:00, de către Patriarhul Daniel. Conform asingorj.ro, acest moment este unul de mare semnificație pentru credincioși.
Primirea Sfântei Lumini este un eveniment deosebit în tradiția ortodoxă, simbolizând Învierea lui Hristos. Credincioșii din întreaga țară așteaptă cu nerăbdare această sărbătoare, care aduce bucurie și speranță în sufletele lor.