Spitalul Județean Târgu Jiu răspunde acuzațiilor medicului neurolog Cristina Căliman
Spitalul Județean Târgu Jiu răspunde acuzațiilor medicului neurolog Cristina Căliman
Conducerea Spitalului Județean de Urgență Târgu Jiu a emis un comunicat oficial în legătură cu acuzațiile medicului neurolog Cristina Căliman. Aceasta susține că a fost atenționată de către șefii spitalului că pun în pericol funcționarea liniei de gardă de la Neurologie, fiindcă efectuează doar două garzi pe lună.
Purtătorul de cuvânt al spitalului a explicat că medicul șef al secției Neurologie se află în concediu de odihnă, iar managerul unității a dorit să fie informat înainte de a aproba cererea doamnei doctor Căliman. „Menționăm că în prezent graficul de gardă al Secției Neurologie este complet asigurat pentru luna martie”, a precizat acesta. Conform celor spuse, solicitarea doamnei doctor a fost aprobată și nu a fost obligată să efectueze un număr mai mare de garzi decât cele solicitate.
Cristina Căliman, care se confruntă și cu o formă de cancer, a ridicat semne de întrebare în legătură cu nemulțumirile sale. Purtătorul de cuvânt a adăugat că nu înțeleg „nemulțumirea doamnei doctor în condițiile în care nimeni nu a obligat-o să efectueze un număr mai mare de garzi”, notează asingorj.ro.
Acest subiect a fost discutat pe larg de publicația AS în Gorj.