Un bărbat din comuna Todirești a plecat în vacanță cu brățara electronică de monitorizare
Un bărbat din comuna Todirești a plecat în vacanță cu brățara electronică de monitorizare
Un incident neobișnuit a avut loc în comuna vasluiană Todirești, unde un bărbat a plecat în concediu în străinătate, purtând brățara electronică de monitorizare de la picior. Dispozitivul a fost montat de către polițiști ca urmare a unui ordin de protecție emis de judecători, după ce bărbatul a agresat-o pe iubita sa, informează surse locale.
Un aspect interesant este că, deoarece bărbatul nu se afla în arest la domiciliu și nici sub control judiciar, plecarea sa în vacanță nu constituie o infracțiune. De asemenea, el nu a scos sau distrus brățara de monitorizare. În ciuda acestui fapt, bărbatul riscă o amendă la întoarcerea sa acasă.
Agresorul contestase inițial măsurile dispuse de instanță, însă a decis să plece în concediu fără să aștepte o decizie finală din partea judecătorilor. Această situație ridică semne de întrebare cu privire la eficiența sistemului de justiție și la respectarea ordinelor de protecție emise în astfel de cazuri.