Un tânăr abandonat în tren și-a găsit un cămin
Un tânăr român, Constantin Danciu, în vârstă de 20 de ani, a avut o viață plină de provocări, ducând o mare parte din ea în trenuri și parcurgând 1.200 de kilometri. Conform informațiilor publicate de Click, Constantin, care s-a născut în trenul personal Buzău-Constanța, a fost abandonat într-un vagon la naștere.
După ce a fost găsit, el a fost dus la spitalul din Constanța, unde a stat timp de un an conectat la aparate, notează Agerpres, citat de Adevarul. La vârsta de 7 ani, a fost crescut de o femeie fără posibilități financiare, iar ulterior a ajuns într-un centru de plasament. După un timp, a fost adoptat, însă nu s-a simțit niciodată "acasă".
"M-am născut într-un tren pe relația Buzău - Constanța. Maica-mea și taica-meu m-au lăsat acolo, în tren. Au plecat de lângă mine. De la 12-13 ani a început problema cu banii. Soțul avea probleme cu băutura. Pe lângă banii primiți de la DGASPC, mai trebuia să fac niște bani", a spus Constantin despre copilăria sa grea.
După ce a devenit major, tânărul a părăsit centrul de plasament și a început să trăiască pe trenuri, această perioadă durează doi ani. "Doi ani am stat pe trenuri. Dacă nu mai am adresă validă pe buletin, nu mai pot să mă angajez", a mărturisit el. În această perioadă, se hrănea cu ceea ce primea de la călători și dormea prin vagoane sau gări.
Într-un moment de disperare, a încercat să se sinucidă, însă, când nu mai avea nicio speranță, a întâlnit o fată care l-a ajutat să ia legătura cu o asociație din Satu Mare. Aici, l-a cunoscut pe Anton Varga, fondatorul unui centru pentru tineri.
"Am venit pe 5 decembrie la Satu Mare. Aveam răni pe talpile de la ambele picioare, aveam piele mucegăită, deshidratare, tremuram", povestește tânărul. După ce a primit îngrijiri medicale, a reușit să se angajeze. Acum, el își dorește să se bucure de viață și speră că, la un moment dat, își va întâlni părinții biologici.