Veste bună pentru România venit de la o româncă din Franța
Veste bună pentru România venit de la o româncă din Franța
O româncă stabilită de mai mulți ani în Franța a adus astăzi o veste îmbucurătoare pentru România, în special pentru orașul Târgu Jiu. Iulia Badea Gueritee, aflată în Gara Saint Lazare din Paris, a anunțat o realizare deosebită pentru tinerii din Târgu Jiu.
"Purtătorul de cuvânt al Prefecturii Gorj, Iani Garbaciu, a transmis că mesajul tânărului Matei Gheorghiu a reușit să aducă bucurie. În Gara Saint Lazare din capitala Franței, este expusă o inscripție, în limba franceză, cu cuvintele acestui băiat din Târgu Jiu, fapt care a impresionat multe suflete", a declarat Garbaciu.
Această inițiativă nu doar că pune în lumină talentul tinerilor din România, dar și întărește legăturile culturale dintre cele două țări.