Înapoi la știri

O tânără din Târgu Jiu povestește experiența neplăcută de la Urgențe

08 Jul 2024
5 minute min
Simona Stan

O tânără din Târgu Jiu povestește experiența neplăcută de la Urgențe

În urmă cu câteva zile, Denisa, o tânără din Târgu Jiu, s-a prezentat la Unitatea de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Târgu Jiu, după ce s-a confruntat cu un picior umflat în urma unei înțepături de viespe. Denisa, studentă la Facultatea de Științe Medicale și Comportamentale, secția Kinetoterapie, a relatat incidentul într-o postare pe rețelele sociale, exprimându-și nemulțumirea față de modul în care a fost tratată de medicul de gardă.

În postarea sa, Denisa a detaliat că, în loc să primească tratamentul necesar, medicul i-a făcut observații legate de aspectul ei fizic, machiaj, coafură și lungimea unghiilor. Ea a spus că a părăsit unitatea medicală "șocată și traumatizată de situațiile de acolo și de incompetența personalului".

Denisa a descris experiența sa astfel: "Miercuri după-amiaza m-a înțepat o viespe în picior. Nu m-am alarmat inițial, am aplicat metode naturale precum gheață și antialergice. Astăzi, luni, piciorul meu este la fel de umflat și a început să se învinetească, așa că am decis să consult un specialist."

Când a ajuns la Urgențe minore, Denisa a avut următoarea conversație cu medicul de gardă:

  • "Bună ziua! M-a înțepat o viespe în picior. De la triaj m-au trimis aici."
  • "Când te-a înțepat?"
  • "Vineri."
  • "Păi și ce ai făcut de vineri până acum? Ai stat să te machiezi și să-ți faci buclele?"

Denisa a explicat că nu s-a alarmat de la o simplă înțepătură și a crezut că în câteva zile se va vindeca, însă medicul a continuat să-i facă observații. În cele din urmă, o asistentă i-a adus gheață, dar nu a primit atenția medicală necesară, inclusiv verificarea dacă acul viespei a fost scos.

În continuare, Denisa a povestit că i s-a oferit o pastilă, însă i s-a spus că nu există apă decât de la robinet, ceea ce a considerat o lipsă de respect pentru pacienți.

"Am stat cu gheața pe picior aproximativ o oră. În tot acest timp, medicul nu era interesat de starea mea, ci doar de machiaj, păr și unghii", a menționat Denisa.

Denisa a concluzionat că situația prin care a trecut evidențiază problemele din sistemul de sănătate românesc și a dorit să tragă un semnal de alarmă asupra importanței respectului și empatiei în relația cu pacienții.

"A fi tratată cu dispreț și indiferentă este ultima dorință a unui pacient. Ca viitor kinetoterapeut, mă doare să văd cum sunt tratați pacienții în spitale", a adăugat tânăra.

Ea a subliniat că postarea sa nu are scopul de a-și plânge de milă, ci de a evidenția necesitatea unei atitudini mai profesioniste și empatice din partea personalului medical.

Denisa a concluzionat: "De fiecare dată când merg la spital, rămân șocată și traumatizată de situațiile de acolo și de incompetența personalului."

Alte postari din Social
Social

Protest al angajaților din Finanțele Publice Gorj împotriva noii legi a salarizării

Zeci de angajați ai Finanțelor Publice Gorj s-au mobilizat în stradă pentru a contesta noua lege a salarizării, care ar urma să le reducă salariile cu sume cuprinse între 2000 și 5000 de lei, reprezentând între 40 și 50% din venitul actual. Conform declarațiilor liderului sindical Ion Popescu, noile reglementări ar putea afecta grav capacitatea angajaților ANAF de a-și îndeplini sarcinile.

Social

Președintele Sindicatului Energia Rovinari, declarații importante despre viitorul angajaților

Constantin Mitrescu, președintele Sindicatului Energia Rovinari, a exprimat speranța că nu se va discuta despre o posibilă reducere a veniturilor angajaților Complexului Energetic Oltenia. Potrivit informațiilor oferite, liderul sindical subliniază că acest subiect va fi deosebit de relevant în contextul schimbărilor planificate din sectorul energetic.

Social

Ministerul Muncii, somat să restituie CASS pe pensiile mari

Constantin Crețan a declarat că Ministerul Muncii și Casa de Pensii vor fi notificate în legătură cu reținerea abuzivă a CASS pentru pensiile ce depășesc 3000 de lei. Acesta a anunțat că urmează să fie intentat un proces.

Social

Proiect de lege privind interzicerea telefoanelor mobile în școli

Un nou proiect de lege depus la Camera Deputaților ar putea aduce schimbări semnificative în sistemul educațional din România. Inițiatorii propun interzicerea totală a telefoanelor mobile pe parcursul programului școlar, inclusiv în pauze, conform unui raport al legislației în discuție.

Acasa Recente Radio Județe