Accident rutier tragic în comuna Săcălaz
Miercuri, 12 martie 2025, un accident grav a avut loc în comuna Săcălaz, conform celor anunțate de ISU Timiș prin intermediul SNUAU 112. La fața locului, au intervenit o autospecială de stingere cu modul de descarcerare din cadrul Detașamentului 2 Pompieri Timișoara și două ambulanțe SAJ.
În urma accidentului, șoferul, un bărbat în vârstă de 66 de ani, a fost găsit în stop cardio-respirator. Salvatorii au încercat manevrele de resuscitare, dar din păcate, bărbatul nu a răspuns și a fost declarat decedat. Potrivit informațiilor oferite de IPJ Timiș, bărbatul conducea o autoutilitara pe DN 59 A, dinspre Timișoara spre Beregsau Mare, când a pierdut controlul asupra direcției și a ieșit de pe partea carosabilă, izbindu-se de un stâlp electric.
O pasageră, o femeie de 69 de ani, care se afla pe scaunul din dreapta, a fost transportată la spital pentru a primi îngrijiri medicale. Polițiștii au demarat o anchetă pentru a stabili cauzele exacte ale producerii accidentului, notează surse de încredere.