Activat Planul Roșu de intervenție în Suceava după un accident grav
Activat Planul Roșu de intervenție în Suceava după un accident grav
Luni dimineață, în județul Suceava, s-a activat Planul Roșu de intervenție din cauza unui accident rutier grav ce a avut loc pe DN2 - E85, cunoscut popular ca "Drumul morții". Incidentul s-a petrecut în localitatea Bălcauti și a implicat două autoturisme și un microbuz.
Din păcate, șoferii celor două autoturisme și-au pierdut viața în urma coliziunii. În plus, alte opt persoane, printre care se află și doi copii, au fost rănite. Toți cei opt răniți prezintă traume variate, dar sunt conștienți și cooperanți. Ei au fost transportați la spitale din Rădăuți și Suceava pentru îngrijiri medicale.
ISU Suceava a anunțat activarea Planului Roșu de Intervenție pentru a gestiona eficient situația și a suplimenta resursele medicale necesare în urma numărului mare de victime implicate în accident.