Amenda de 50.000 de lei pentru un operator economic din Tg-Jiu
Amenda de 50.000 de lei pentru un operator economic din Tg-Jiu
Gorj - O amenda contraventionala in valoare de 50.000 de lei a fost impusa unui operator economic din municipiul Tg-Jiu, care are autorizatie pentru colectarea deseurilor reciclabile. Autoritatea responsabila de mediu, Garda de Mediu Gorj, a decis sanctionarea operatorului din cauza stocurilor excesive de deseuri reciclabile, care au dus la un incendiu de mari proportii.
Incendiul a fost provocat de autoaprinderea deseurilor acumulate pe terenul societatii respective. Aceasta situatie subliniaza importantele riscuri asociate cu gestionarea necorespunzatoare a deseurilor, un aspect pe care autoritatile locale vor continua sa-l monitorizeze cu atentie.